Listen over danske musikere, der for alvor kvalificerer sig til at komme op i 'boksligaen' kan tælles på ganske få hænder. Anne Linnet er, i kraft af sin betydning som både komponist og tektsforfatter, så afgjort én af dem.
I "Boksen" får du fem CD'er og en DVD med hits og højdepunkter fra hendes vidtfavnende karriere - her er alt fra den spæde start i Århus til bl.a. Shit & Chanell, Anne Linnet Band, Marquis De Sade, Bitch Boys og Anne Linnet som soloartist og duetmakker.
De 77 tracks er delt op i 'stemninger': 'De Skønne', 'De Bløde', 'De Hårde', 'De Stille' og 'De Andre' og indeholder alt fra "Smuk Og Dejlig", "Venus", "Barndommens Gade", "Forårsdag", "Tusind Stykker" til "Søndag I April", "Akvarium", "Glor På Vinduer" og mange, mange andre.
På 'De Andre' finder man bl.a. Natasjas fortolkning af "Smuk & Dejlig", Bjørn Afzelius' "Tusen Bitar" og to helt nye Anne Linnet numre - en duet med Lis Sørensen (det i sig selv er med til at skrive historie!) og en duet med Lizzie - lige til dansegulvet.
Boksen indeholder yderligere en DVD med private optagelser fra tidligere tider, optagelser fra Annes Linnets forårstur og et personligt interview af Klaus Lynggard om Anne og musikken.
5 cder + 1 dvd Sony
|